Domján Anikó

Közeleg az adóbevallási tervezet módosításának határideje Közeleg az adóbevallási tervezet módosításának határideje

Nem érdemes az utolsó pillanatig várni az elfogadásával.

tegnap, 14:07

Megtámadtak Franciaországban egy rabszállító furgont, két börtönőr meghalt

A fegyveresek kiszabadítottak egy rabot, majd elmenekültek a helyszínről.

tegnap, 14:07

A jelenleg Németországban, Lengyelországban és Csehországban élő ukrán menekülteknek csak a fele térne haza, ha teljesülnek az olyan feltételek, mint a biztonság, a kritikus infrastruktúra normál működése, a lakhatás elérhetősége és véget érne a háború – írja az Ukrajinszka Pravda

Arról, hogy az ukránok milyen feltételek mellett készek hazatérni, a legtöbb válaszadó a kritikus infrastruktúra normál működését (34 százalék) és a biztonságot (34 százalék) nevezte meg. Ezt követi a lakhatás (26 százalék) és a háború befejezése (26 százalék).

A válaszadók 16 százaléka az elhelyezkedés lehetőségét, 13 százaléka pedig a gyerekek iskolába, óvodába járásának lehetőségét emelte ki. A válaszadók pontosan fele visszatérne Ukrajnába a háború után – bár a lap szerint e becslés egy optimista forgatókönyvet tükröz. 

Az orosz védelmi minisztérium azt közölte, hogy elfoglalta a Harkiv régióban található Buhruvatka várost, amelyet jelenleg is orosz csapatok ostromolnak – írja a BBC. 

A Telegram-csatorna szerint az orosz hadsereg azt állítja, hogy csapatai „mélyen előrehaladtak az ellenséges védelemmel szembeszállva”. 

Oroszország a közelmúltban jelentette be, hogy erői behatoltak az északkeleti határ menti Vovcsanszk városba, Ukrajna második legnagyobb városa, Harkiv közelében, ezzel szemben az ukrán hadsereg azt állítja, hogy „visszaszorította az oroszokat” a város északi pereméről.

Andrej Belouszovot, az eddigi első miniszterelnök-helyettest javasolta az orosz védelmi tárca élére Vlagyimir Putyin elnök. Kaiser Ferenc az InfoRádiónak nyilatkozva arról beszélt, hogy az új miniszter személye azt jelzi, hogy Oroszország hosszú háborúra készül.

Vlagyimir Putyin leváltotta Szergej Sojgu védelmi minisztert, akinek irányítása alatt számos bírálat érte az orosz hadsereget a súlyos harctéri veszteségek és sikerek elmaradása miatt. A Kreml tájékoztatása szerint a tárcavezetőt Andrej Belouszov volt miniszterelnök-helyettes váltja. Szergej Sojgu pedig továbbra is fontos pozícióban maradt azzal, hogy a nemzetbiztonsági tanács titkára lett. 

Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense úgy látja, az autoriter rezsimekben nem szeretik a vezetők, ha egy-egy ember túl sok időt tölt el a közelükben. 

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense szerint az, hogy Szergej Sojgu utódja a gazdasági területről érkezik, azt is jelzi, hogy Oroszország még hosszú háborúra számít. Kaiser Ferenc úgy gondolja, hogy az új védelmi miniszternek az lesz a feladata, hogy még jobban a háború szolgálatába állítsa az orosz ipart, továbbá hogy külső gazdasági partnereket kerítsen Iránon és Észak-Koreán kívül. Kaiser Ferenc szerint azonban a személycsere nem fog változást hozni a háborús stratégiában, a miniszter ugyanis az elnök politikai bizalmasa, és nem valódi katonai szakember.

Szergej Sojgunak több helyettesét is korrupcióra hivatkozva távolították el, így már korábban meginghatott a bizalom. 

Megkockáztatom, hogy Putyin kicsit vele is viteti el a balhét az elhúzódó háború miatt. Nyilván Sojgu nem önerőből, nem magától találta ki, hogy ezt a háborút meg kell indítani. Valószínűleg azt sem ő találta ki, hogy mik a műveleti célok, azt mind a Putyin-közeli körök vagy maga Putyin határozta meg

– fejtette ki a szakértő.